Pompa do żywienia dojelitowego Nutricia - sposób użycia

Pompa do żywienia dojelitowego Nutricia – sposób użycia

Niektórzy pacjenci mają problem z przyjmowaniem pokarmów drogą doustną. Wówczas przedają się zestawy do żywienia dojelitowego. Sprawdź, jak używać specjalistycznej pompy do PEG i na co zwrócić uwagę przy karmieniu chorego.

Kiedy stosuje się PEG?

Założenie przezskórnej endoskopii gastronomicznej zalecane jest u ciężko chorych osób, które nie są w stanie dostarczyć swojemu organizmowi wystarczającej ilości składników odżywczych w tradycyjny sposób. Decyzja podejmowana jest we współpracy z lekarzem, który w celu wprowadzenia PEG musi wykonać zabieg chirurgiczne. To rozwiązanie sprawdza się przede wszystkim u pacjentów zmagających się z dużym osłabieniem mięśni, w wyniku chorób neurologicznych, zakażeń lub nowotworów. Podawanie pokarmu bezpośrednio do żołądka może odbywać się nie tylko w szpitalu, ale także w domu. Warto wiedzieć, jak prawidłowo karmić bliską osobę i zadbać o jej bezpieczeństwo.

Pompa do żywienia dojelitowego i inne akcesoria

Akcesoria do PEG można zakupić w hurtowni farmaceutycznej lub aptece. Praktycznym rozwiązaniem jest na przykład  pompa do żywienia dojelitowego Nutricia , przeznaczona do użytku stacjonarnego i przenośnego. Ten produkt:

  • zasilany jest z sieci lub akumulatora, w zależności od potrzeb użytkownika,
  • ma szeroki zakres szybkości podaży pokarmu (od 1 do 400 ml/h),
  • wyposażono w czytelny wyświetlacz,
  • sygnalizuje problemy z prawidłową podażą dźwiękiem i komunikatami wizualnymi,
  • jest łatwy do utrzymania w czystości (można płukać go pod ciepłą wodą).

Szybkość podawania pokarmu musi być dopasowana do stanu zdrowia i preferencji chorego. Warto skonsultować ją z lekarzem. Czas pracy urządzenia na baterii wynosi około 24 godzin przy prędkości 125 ml/h. Pompa zawiera klawiaturę i czujniki napływu oraz wypływu ciśnienia. Przeznaczona jest do płynnych preparatów specjalistycznych. Wśród akcesoriów do PEG można wymienić łączniki, strzykawki jednorazowego użytku, zgłębniki oraz zestawy grawitacyjne do worków i butelek. Szczególną uwagę należy zwrócić na ich sterylność.

Produkty marki Nutricia

Osoby korzystające z przezskórnej endoskopii gastronomicznej mogą kupować różnorodne akcesoria. Wybierz produkty ułatwiające podawanie pokarmu. Należy do nich na przykład pompa Nutricia. Ta sama marka specjalizuje się również w produkcji preparatów odżywczych dla chorych i zestawów do PEG.