Farba w sprayu – jak poprawnie pomalować nią karoserię?

Farba w sprayu – jak poprawnie pomalować nią karoserię?

Gdy na karoserii pojawią się rysy – nie zawsze trzeba umawiać wizytę u lakiernika. W wielu przypadkach będziesz w stanie samemu usunąć skutki otarć na parkingu czy uderzeń kamyków, które wystrzeliły spod opon przejeżdżającego obok samochodu. Czasem wystarczy np. czarna farba w sprayu. A jak ją nałożyć? Poznaj przydatne wskazówki!

Czym są farby w sprayu?

W zasadzie – farba w sprayu, oprócz sposobu nakładania, niewiele różni się od lakierów używanych przez profesjonalnego lakiernika. W puszkach z podkładem, kolorem bazowym i z bezbarwnym preparatem są podobne mieszanki, jakie stosuje się w warsztatach. Przystępna forma jednak sprawia, że są to rozwiązania tańsze, a z drugiej strony – łatwiejsze w aplikacji. Stanowią więc doskonały sposób na naprawienie mniejszych ubytków i uszkodzeń powłoki, nawet jeśli zajmują one np. cały błotnik.

O czym trzeba pamiętać, malując sprayem karoserię?

Wpierw upewnij się, że masz wszystkie narzędzia i środki, które będziesz nakładać na karoserię. Potrzebujesz białego lub szarego podkładu, a także koloru bazowego. Pamiętaj, że czarna farba w sprayu nie zawsze oznacza tę samą barwę, jaką pokryte jest Twoje auto. Przykładowo – w audi A1 zastosowano głęboką czerń o kodzie L041, a już L7 – Panthero metallic LY9Z. Różnica więc często tkwi w odcieniach, a te mogą sporo namieszać. Poza tym potrzebne będą lakier bezbarwny, kostka do papieru i wodny papier ścierny.

Gdy już to masz, przygotuj powierzchnię. Usuń stary lakier, oczyść i odtłuść malowane miejsce. Musi być też odpowiednio osuszone aby farba dobrze chwyciła. Sama praca powinna odbywać się w odpowiednich warunkach – najlepsza temperatura oscyluje w okolicach 20-25° C. Nie wystawiaj auta na słońce, a jeśli malujesz je w pomieszczeniu – upewnij się, że ma ono właściwą wentylację.

Przed malowaniem ogrzej puszkę w ciepłej wodzie lub na słońcu i porządnie wymieszaj, wstrząsając przez około 3 minuty. Następnie, trzymając ją pionowo, zacznij nakładać lakier. Dysza powinna znaleźć się około 25 cm od powierzchni. Zacznij od zewnątrz, stosując kilka warstw, stosowanych krzyżowo, w odstępach około 5-minutowych.

Jaki spray wybrać?

Malowanie farbą w sprayu to nie jest proste zadanie, ale z dozą staranności i wiedzy, w tym m.in. z użyciem powyższych wskazówek, na pewno sobie poradzisz. Pamiętaj też, że obok prawidłowo przygotowanej powierzchni i odpowiedniej techniki liczy się jakość produktu. Dlatego sięgnij po lakiery renomowanych producentów.