Dla kogo przeznaczona jest pompa do żywienia dojelitowego Nutricia?

Dla kogo przeznaczona jest pompa do żywienia dojelitowego Nutricia?

Opiekujesz się ciężko chorą osobą? Sprawdź, jak poradzić sobie z karmieniem dojelitowym! Wybierz nowoczesne akcesoria, które ułatwiają podaż pokarmu. Dowiedz się, na czym polega działanie pompy do PEG i dla kogo przeznaczony jest ten produkt.

Karmienie dojelitowe

Dieta ma bardzo duży wpływ na sprawność chorego. Odpowiednia ilość witamin, składników mineralnych i kalorii sprzyja regeneracji organizmu. Niestety nie zawsze pacjenci są w stanie gryźć i przełykać podawane im pokarmy. W takich sytuacjach stosuje się przezskórną endoskopię gastronomiczną. Specjalistyczne preparaty odżywcze podawane są bezpośrednio do żołądka. Takie rozwiązanie stosowane jest tymczasowo lub na stałe, w zależności od potrzeb chorego. Sposób żywienia ustala się z lekarzem.

Pompa do PEG

Rodzina opiekująca się chorym wymagającym karmienia przez PEG musi przestrzegać kilku zasad. Jedną z nich jest odpowiednia szybkość podawania pokarmu. Wówczas przydaje się pompa do żywienia dojelitowego Nutricia. Automatycznie podaje preparat zgodnie z wybranymi przez użytkownika parametrami. Prędkość działania może wynosić od 1 do 400 ml na godzinę. Urządzenie jest lekkie i wyposażone w akumulator, dzięki czemu sprawdza się w różnych miejscach, na przykład w podróży. Opiera się na mechanizmie pompującym obrotowo-perystaltycznym. Przeznaczona jest dla osób, które:

  • szukają sposobów na automatyczne i bezpieczne karmienie chorego,
  • wymagają ostrożnego dawkowania pokarmu z niewielką prędkością,
  • przebywają w domu lub szpitalu,
  • mają PEG założony tymczasowo lub na stałe.

Przy karmieniu należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej higieny. Pompę można myć pod strumieniem ciepłej wody. Okolice przetoki natomiast warto regularnie przecierać wacikiem nasączonym solą fizjologiczną. Szczególną uwagę warto zwrócić na wybór preparatów odżywczych. W aptekach dostępne są na przykład płyny wysokobiałkowe dla pacjentów leżących z niewydolnością nerek lub sepsą. Nie zawierają laktozy i są bezresztkowe.

Nowoczesne pompy do żywienia dojelitowego

Dzięki odpowiednio dobranym akcesoriom opieka nad osobami obłożnie chorymi staje się łatwiejsza. W przypadku PEG można zdecydować się na zastosowanie pompy automatycznie kontrolującej podaż pokarmu do żołądka marki Nutricia. Zadbaj o dietę pacjenta i upewnij się, że jest żywiony w sterylny i bezpieczny sposób.