Co to jest sprzęgło hydrokinetyczne i gdzie się je stosuje?

Co to jest sprzęgło hydrokinetyczne i gdzie się je stosuje?

Choć jego historia sięga końca XIX wieku, to do dziś stosuje się go szeroko w wielu maszynach. Dzięki wykorzystaniu cieczy sprzęgło hydrokinetyczne znakomicie przenosi moment obrotowy między wałem korbowym a skrzynią biegów. Jak jest ono zbudowane? W jakich sprzętach znajduje zastosowanie? Przekonaj się o tym sam – przeczytaj ten artykuł.

Czym jest sprzęgło hydrokinetyczne i jak działa?

Jak wspomniano wyżej – główna cecha odróżniająca sprzęgło hydrokinetyczne od innych jego typów to wykorzystanie cieczy w jego budowie. Najczęściej do wypełnienia go stosuje się oleje, emulsje lub wodę. Tego typu rozwiązanie pozwoliło skutecznie przenieść ruch obrotowy z elementu czynnego na bierny, znacznie łagodniej niż w przypadku innych sprzęgieł. Obok płynu stosuje się także pompę i turbinę, którą ten napędza.

Zastosowanie zmiennika momentu, jak też nazywa się ten moduł, pozwala na łagodniejszy rozruch maszyny. Dodatkowo zmniejsza to uderzenie momentu obrotowego. W przypadku tego komponentu również spada ryzyko wystąpienia przeciążeń, a drgania ulegają redukcji.

Skuteczność sprzęgła kinetycznego, dostarczanego m.in. przez firmę Polpack , wynika z wykorzystania bezwładności cieczy. Ta, wprawiana w ruch przez pompę, przetwarza energię mechaniczną w kinetyczną, by następnie wywołać ruch obrotowy wirnika, a tym samym konwertować ją – ponownie – w energię mechaniczną. Im szybsze zaś wirowanie cieczy, tym większy moment obrotowy zostaje przeniesiony do skrzyni biegów.

Gdzie stosuje się sprzęgło hydrokinetyczne?

Tego typu rozwiązania bardzo często stosuje się w autach z automatyczną skrzynią biegów. Jednak ich możliwości wykorzystywane są też w dużych gabarytowo maszynach, w tym ciężarówkach. Ponadto komponenty te stosuje się w przemyśle w różnych, zwykle ciężkich, maszynach roboczych. Jeśli szukasz zmienników momentu – sprawdź ofertę firmy Polpack!